Pozwy, które były złożone w Sądzie Okręgowym w Warszawie przed powstanie tzw. Wydziału frankowego, często swój finał mają dopiero po kilku latach. Podobna sytuacja miała miejsce w sprawie XXIV C 2900/20, w której pozew złożono w 2020 r.

Dzieje się tak, ponieważ Sędziowie wydziałów cywilnych zajmują się całym spektrum spraw oraz nie mają wypracowanych automatyzmów znanych z XXVIII Wydziału. Często postępowania te obarczone są długim oczekiwaniem na wyznaczenie rozprawy oraz przeprowadzaniem nieprzydatnych dowodów.

W sprawie naszego Klienta po niecałych 4 latach, dnia 31 lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny z 2007 r., zawarta przez EFG Eurobank Ergasias SA spółka akcyjna Oddział w Polsce, jest nieważna.

Dodatkowo, zgodnie z wnioskiem Sąd zasądził na rzecz powoda kwotę 109.425,33 zł oraz 55.896,73 CHF wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 9 stycznia 2023 r. do dnia zapłaty. Bank będzie musiał pokryć również koszty postępowania.

Umowa, będąca przedmiotem niniejszego postępowania jest klasyczną umową kredytu indeksowanego z tego okresu. Wielokrotnie podważana w Sądach, ale to właśnie ten wzorzec umowy rozpatrywany był przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdawać by się mogła, że sprawa jest oczywista, jednak w każdej sprawie tego typu należy od początku wykazywać spełnienie wszystkich przesłanek do uznania umowy za nieważną.

Wraz z Klientem oczekujemy na informację, czy Bank będzie składał apelację. Nadal regułą jest odwoływanie się do II instancji przez Bank, ale coraz częściej pojawiają się także sytuacje kapitulacji już po wyroku I instancji. O takiej sytuacji pisaliśmy już na naszej stronie: https://adwjachimczyk.pl/index.php/2024/04/16/wygrana-z-pko-bp-umowa-nordea-bank-niewazna/

Podkreślić należy, że tak długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy nie było dla Klienta uciążliwe, ponieważ w odpowiednim momencie uzyskaliśmy postanowienie, pozwalające zawiesić spłaty rat na czas postępowania. W związku z tym Kredytobiorca nie płaci miesięcznych rat oraz nalicza odsetki od kwoty swojego roszczenia, które są wyższe od każdej lokaty obecnie na rynku.