W dniu 18 czerwca 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, po rozpoznaniu apelacji Banku, w całości podtrzymał orzeczenie Sądu I instancji. Tym samym sprawa znalazła swój prawomocny finał. Pozew w niniejszej sprawie został złożony do Sądu w listopadzie 2020 r., natomiast postępowanie apelacyjne trwało od października 2022 r.

Sąd Apelacyjny potwierdził dotychczasowe orzecznictwo i uznał umowę wiążącą Strony za nieważną. W tym przypadku postępowanie dowodowe częściowo przeprowadzono przed w II instancji, albowiem Wyrok Sądu Okręgowego zapadł bez przesłuchania Kredytobiorców. Sąd Apelacyjny stanął na stanowisku, że przeprowadzenie takiego dowodu jest niezbędne do wydania wyroku, ale stwierdził, że przesłuchać Powodów może także podczas rozprawy apelacyjnej.

Należy również pochwalić upór SSA Edyty Jefimko oraz umożliwienie Stronom dokonanie wszystkich czynności na jednej rozprawie. Przesłuchanie Powodów w trybie zdalnym, w tym dniu nie było łatwe, jednakże po długiej rozprawie, wielokrotnym ponownym łączeniu, udało się przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności oraz wydać wyrok. Taka postawa powinna stanowić przykład dla innych, tym bardziej, że nie rzadko dla Powoda jest to pierwsza i jedyna styczność z Sądem w życiu, która ukształtuje jego opinię o wymiarze sprawiedliwości na długie lata.

Warto zauważyć, że niekiedy zdarza się, że Sąd I instancji wydaje wyrok bez przesłuchania Kredytobiorców, co w ocenie Kancelarii jest prawidłowe i pozwoliłoby w niektórych sprawach przyspieszyć postępowanie, ale stanowisko Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w tej materii jest odmienne. Dzieje się tak, ponieważ Banki podnoszą dużą liczbę zarzutów, które już na pierwszy rzut oka są bezzasadne, przy czym uniemożliwienie Bankowi zadania pytań Kredytobiorcom stanowiłoby poważne ograniczenie do obrony swoich praw i interesów.

Na skutek wydanego orzeczenia Kredytobiorcy mogli rozliczyć się z Bankiem oraz uwolnić się od zobowiązania w wysokości ponad 1 mln zł.